• بعد از مطلب جنجالی اشپیگل درباره کورش، روزنامه دیلی‌تلگراف انگلیس هم به همان مقاله استناد کرده و گزارشی منتشر کرد که همزمانی این دو تا با هم کمی تا قسمتی جای تعجب دارد. نوشته اشپیگل را قبلا در نت به فارسی برگردانده بودند ولی بد ندیدم گزارش دیلی تلگراف را هم هرچند جز تکرار ادعاهای اشپیگل چیز تازه ای نداشت در اینجا بیاورم: 
  • استوانه کوروش،سند کهن حقوق بشر تنها یک برنامه تبلیغاتی است.
  • گنجینه ۲۵۰۰ ساله ی پارسیان که اولین سند حقوق بشر خوانده میشد توسط تاریخدانان آلمانی  تکه ای از یک تبلیغات ننگ آور لقب گرفت.
  • برلین؛ ژوئیه ۲۰۰۸
  • استوانه کوروش، که در موزه بریتانیا نگهداری میشود میراث کوروش کبیر امپراطور پارسی است که به خاطر آزادسازی یهودیان از بابل باستانی پس از فتح آن در ۵۳۹ قبل از میلاد مشهور است. نسخه ای از استوانه که با نوشته ای از خط میخی پوشیده شده است و به نظر میاید که جزئیات فرمان حقوق بشر را بیان میکند مجاور تالار شورای امنیت در مقر سازمان ملل در نیویورک به عنوان نمادی از شهرت و اعتبار کوروش تحت عنوان بنیانگذار عدل و انصاف نگهداری میشود. اما هم اکنون آن شهرت و اعتبار توسط تاریخ دانان آلمانی به چالش کشیده است که مدعی شده اند سازمان ملل به ناحق فرمان مردی را که به اندازه ی هر رهبر کشورگشای دیگری مستبد بوده است گرامی میدارد. «سازمان ملل اشتباه بزرگی مرتکب شده است.» کلاوس گالاس که از پژوهشگرانیست که سال آینده در فستیوالی ایرانی-آلمانی حضور دارد به مجله اشپیگل گفت که سازمان ملل به اشتباه برای سنگ نوشته کوروش سندیت قائل شده است. دولت آلمان حتی درخواست کرده است تا این اعلامیه را در محفظه ای شیشه ای در ساختمان رایشتاگ به نمایش بگذارد. کارشناسان آلمانی هم اکنون هیاهویی به راه انداخته اند تا ادعاها در مورد استوانه را برای عموم از اعتبار بیاندازند. در میان آنها پروفسور باستان شناس جوزف ویزهوفر وجود دارد که روز گذشته آن را تحت عنوان «متنی تبلیغاتی» به استهزا گرفت. «این سند بسیار معروفی است» وی افزود «اما کوروش خودش فرمان تهیه آن را داد تا خود را عادل نشان دهد. در حقیقت چهره واقعی شاه، از لحاظ بی رحمی در حد دیگر شاهان خاور میانه بوده است، همچون خشایارشا، لیکن باهوشتر.»
  • در بریتانیا، تام هالند، نویسنده و تاریخدان که کتابی به نام "آتش پارسی" درباره به قدرت رسیدن کوروش نوشته است نیز به صف معترضین به تقدیس استوانه به عنوان متنی که حقوق بشر را ارج می نهد پیوسته است. «کاملا بدون منطق است و مهمل؛ پارسیان باستانی شکل اولیه ی سوسیال دموکراتهای سوئدی نبوده اند.» وی افزود «استیلا بر یک امپراطوری عظیم در دنیای باستان بدون رشته ای از بی رحمی ها دست نیافتنی بوده است. کوروش در بدو تهاجمش-تصرف شهر- دست به بی رحمی های متعددی زده است. پذیرش استوانه توسط سازمان ملل تا اندازه ای از میل به در لحاظ کردن اصول شرقی ریشه میگیرد در حالیکه آن اصول در بن مایه‌های فلسفی بسیار هم غربی اند.» اما سازمان ملل این اثر باستانی را از زمانی به عنوان «اعلامیه باستانی حقوق بشر» ترویج داد که در ۱۹۷۱خواهر دوقلوی شاه ایران که عظمت و اعتبار گذشته را دوباره در دسترس می دید نسخه ی المثنایی از آن را به دبیر کل سیتو.یو تانت تقدیم کرد. ایزابل برویر، سر راهنمای مقر سازمان ملل گفت «این به عنوان اولین اعلامیه حقوق بشر به شمار میرود که حقوق و آسایش بابلی ها را بعد از تصرف شهرشان توسط پارسیان تضمین میکند.»  از زمانی که سنگ نوشته به همه زبانهای رسمی سازمان ملل ترجمه شده به ماندگاری شهرت کوروش به عنوان بنیانگذار عدل و انصاف و کسی که به جای حکومت ستمگرانه آزادی مذهب را ترجیح داد کمک زیادی کرده است. با این همه، بعید است انتقادهای وارد بر استوانه کوروش دید ایرانیان را نسبت به آن عوض کند، جایی که کوروش و استوانه ی او به شدت به عنوان مایه مباهات ملی مورد احترام است.
  • «این استوانه منبع یک افتخار عظیم است، ولی مانند تمام چیزهایی که در مورد سرزمین پارس در ایران گفته میشود نباید آن را زیاد جدی گرفت.» 
  • برگردان به فاسی:نوستالژیک
  • در همین ارتباط:
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۸۷ساعت 11:54  توسط نوستالژیک  |